Lorem ipsum dolor sit amet

Kam na vycházky z Lulče

Datum: 9. 4. 2008
Autor: Ing.Jiří Kýn

PÍSTOVICE-RAČICE-RAKOVECKÉ ÚDOLÍ-JEDOVNICE-RUPRECHTOV-SENETÁŘOV: Cesta do Pístovic na riviéru,rybník o rozloze 9,5ha na potoku Rakovec,v jehož rákosí sídlí divoké kačeny a lysky, vede lesem a trvá 30-40 minut. Riviéru vybudoval v r.1929 Klub českých turistů. Dál po červené za 20 minut jsou Račice s renesančním zámkem(1568-1585), na jehož místě stával gotický hrad,dobytý v r.1422 husity.Údolí Rakovce z Račic až do Jedovnic vede malebným údolím s naučnou stezkou, která začíná u památníku Ve žlebě, připomínající seskok paradesantní skupiny Jermak 30.9.1944. Rakovecké údolí po obou stranách potoka Rakovec nabízí vzácné rostliny (např.lilii zlatohlavou, lýkovec jedovatý, violku bahenní,upolín evropský) v lesích žijí mufloni,divoká prasata, krahujci, lišky aj.Při zastávce naučné stezky č.9 je nepřístupný artéský pramen. Údolí je chráněnou krajinnou oblastí a měří 12km.Z údolí po modré lze odbočit do Ruprechtova(rybník, kamenný větrný mlýn), později po zelené do Senetářova(moderní kostel,domek se šindelovou střechou a ukázka výroby perletí). To již jde o celodenní výlet.

NEMOJANY-OLŠANY-PÍSTOVICE A ZPĚT: Příjemná vycházka lesem po modré do Olšan. Půvab krajiny zlákal i Bolka Polívku, jenž v Olšanech natáčel film Dědictví a který zde má i letní sídlo a farmu. Z Olšan(100 min.) lze dojít po žluté do Pístovic (1,5km) a kolem Riviéry po červené(60min.)zpět do Lulče.

Z ŘADY KRÁSNÝCH VÝLETŮ: Kouzelné údolí Říčky se vzácnou květenou a zvířenou od Račic až do Líšně "Červený vrch"(kota 535m), místo seskoku ruských rozvědčíků "Černov", pravěké oppidium z 1.století n.l. se zbytky mohutného opevnění, pomník ruských letců z 1945 "Větrník", přírodní rezervace se stepní květenou(např.hlaváček,kavyl aj.)

Novinky

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií (Evropským fondem pro regionální rozvoj) a Jihomoravským krajem.

  • Společný regionální operační program

  • Evropská unie

  • Jihomoravský kraj

  • Svazek obcí Drahanká vrchovina

  • Národní síť Zdravých měst ČR

Copyright © 2019 drahanska-vrchovina.cz | Webdesign: Tvorba web stránek - IR-webdesign